Potwierdź swój przylot
Zgłoś planowany przylot statku powietrznego do GAPR Sp. z o.o.

lotnisko@gapr.pl
Telefon
NOTAM dla lotniska Gliwice zawiera bieżące informacje o warunkach operacyjnych, zmianach w procedurach i potencjalnych ograniczeniach.
AIP VFR dla lotniska Gliwice zawiera kluczowe informacje operacyjne dla lotów z widocznością, w tym dane o pasie startowym, procedurach dolotowych i komunikacji.
Instrukcja operacyjna lotniska Gliwice określa zasady użytkowania lotniska, procedury operacyjne oraz wytyczne dotyczące bezpieczeństwa.
Zarządzenia Prezesa GAPR Sp. z o.o., zarządzającego lotniskiem w Gliwicach, regulują zasady działania lotniska, bezpieczeństwo operacji oraz korzystanie z infrastruktury.
Ruch na Lotnisku Gliwice stale się zwiększa, a jego struktura jest często zróżnicowana pod względem kategorii statków powietrznych. W związku z tym niniejsze wytyczne i wskazówki zostały opracowane w celu lepszej organizacji ruchu lotniczego, zapewniając każdemu użytkownikowi możliwość bezpiecznego operowania na terenie Lotniska Gliwice.
Podczas godzin operacyjnych strefy ATZ Lotniska Gliwice wyznaczany jest Kierujący Lotami. Komunikacja z nim odbywa się na częstotliwości 118,260 MHz (znak wywoławczy: „Gliwice RADIO”).
W przypadku lotów szybowcowych, operacje te (zarówno w północnym kręgu nad lotniskowym, jak i na termice) koordynuje pomocnik Kierującego Lotami ds. szybowców – instruktor szybowcowy. Koordynacja odbywa się na tej samej częstotliwości (118,260 MHz), a znak wywoławczy to „Kwadrat SZYBOWCOWY”. Instruktor podejmuje decyzje dotyczące bezpieczeństwa operacji szybowcowych.
Podczas skoków spadochronowych za koordynację operacji odpowiada wyznaczony pomocnik ds. spadochronów – instruktor spadochronowy. Nasłuch odbywa się również na częstotliwości 118,260 MHz, a znak wywoławczy to „Kwadrat SPADOCHRONOWY”.
W trakcie używania wyciągarki szybowcowej zaleca się zachowanie ciszy radiowej pomiędzy komendami pomocnika szybowcowego „RUSZYŁ” a „LINA WYCZEPIONA”. Cisza radiowa umożliwia natychmiastowe reagowanie w przypadku wystąpienia sytuacji awaryjnej podczas wyciągu szybowca.
Podczas zrzutu skoczków spadochronowych, których strefa lądowania znajduje się na północno-zachodniej krawędzi Lotniska Gliwice, inne operacje lotnicze są wstrzymane do czasu potwierdzenia przez pomocnika spadochronowego komunikatu „SKOCZKOWIE NA ZIEMI”.
Przestrzeń ATZ Lotniska Gliwice jest klasyfikowana jako przestrzeń klasy G. Przypomina się, że za separację statków powietrznych odpowiada dowódca statku powietrznego. Kierujący Lotami na Lotnisku Gliwice obserwuje ruch nad lotniskowy, udziela informacji o znanym ruchu, wskazówek, ostrzeżeń oraz – w razie potrzeby – wydaje polecenia w celu zapewnienia bezpieczeństwa operacji lotniczych.
Planujesz lądowanie na lotnisku w Gliwicach? Zgłoś swój przylot, aby zapewnić sprawną obsługę i bezpieczeństwo Twojego lądownaia.
Zgłoszenie zamiaru lądowania powinieneś zgłosić do Zarządzającego lotniskiem, tj. GAPR Sp. z o.o.
Zamiar lądowania możesz zgłosić elektronicznie na adres poczty elektronicznej (e-mail): lotnisko@gapr.pl lub telefonicznie do kierującego lotami pod numerem telefonu: +48 600 604 626.
Przy zgłoszeniu powinieneś podać następujące dane: imię i nazwisko, adres poczty elektronicznej (e-mail), numer telefonu kontaktowego, znaki rejestracyjne statku powietrznego, typ statku powietrznego, MTOW statku powietrznego oraz planowaną datę i godzinę lądowania.
Zgłoś planowany przylot statku powietrznego do GAPR Sp. z o.o.
Telefon
Adding {{itemName}} to cart
Added {{itemName}} to cart